Trójkąt ergonomiczny w kuchni

Podstawową cechą dobrze zaplanowanej kuchni jest jej wysoka funkcjonalność. Ergonomia w kuchni powiązana jest ściśle z ustawieniem mebli w pomieszczeniu, odpowiednim doborze systemów kuchennych oraz wybraniu i umiejscowieniu w optymalny sposób sprzętów AGD.

W celu ułatwienia zaplanowania miejsca pracy możemy wykorzystać tzw. „trójkąt roboczy”. Wierzchołkami trójkąta jest lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Pomiędzy nimi a blatami roboczymi poruszamy się najczęściej podczas przygotowywania posiłku więc co istotne punkty te nie powinny być od siebie zbyt oddalone.

Wyróżniamy trzy podstawowe strefy robocze:

  • strefa przechowywania, w której znajduje się lodówka, zamrażarka oraz szafki z artykułami spożywczymi

  • strefa zmywania, w której korzystamy ze zlewu oraz zmywarki
  • strefa gotowania, gdzie używamy płyty grzewczej oraz piekarnika i mikrofali

STREFA PRZECHOWYWANIA ŻYWNOŚCI

Zacznijmy od zaplanowania odpowiedniej wielkości blatu ponieważ to on stanowi miejsce gdzie najczęściej wypakowujemy oraz przygotowujemy produkty. Główny blat roboczy powinien mieć nie mniej niż około 80 cm. Następnie warto skupić się na miejscach do przechowywania produktów. Mogą być to szafki kuchenne, lodówka, zamrażarka lub spiżarnia jeśli posiadamy taką możliwość. Pojemna lodówka przyda się w sytuacji kiedy konieczne będzie odłożenie dużego garnka w chłodne miejsce natomiast odpowiedniej wielkości zamrażarka pozwala na swobodne przechowanie nawet większej ilości mrożonek.

STREFA MYCIA PRODUKTÓW

Zlewozmywak służy nam głównie do mycia bądź opłukania produktu przed spożyciem lub włożeniem go do garnka. Warto pamiętać, że korzystamy z niego również kiedy napełniamy i myjemy naczynia. Obecnie zlewozmywak wspomagany jest również zmywarką. Oznacza to, że obydwa sprzęty powinny znajdować się w bliskiej odległości od siebie. Według zasad trójkąta sam zlewozmywak powinien znajdować się bezpośrednio obok głównej płaszczyzny roboczej ponieważ podczas przygotowywania posiłków często myjemy narzędzia kuchenne, deski oraz naczynia.

STREFA GOTOWANIA I PIECZENIA

W nowoczesnych kuchniach piekarnik umieszczany jest zazwyczaj na wysokości wzroku tak aby ułatwić jego obsługę. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie w swojej kuchni również mikrofali przeznaczonej do zabudowy to dobrym pomysłem będzie umiejscowienie jej nad piekarnikiem. Płyta kuchenna to miejsce gdzie najczęściej przygotowujemy posiłki. Aby korzystanie z niej było możliwie jak najwygodniejsze warto zaplanować aby przestrzeń bezpośrednio wokół umożliwiała odstawienie garnków bądź talerzy z potrawami.

W JAKIEJ ODLEGŁOŚCI UMIEJSCOWIĆ POSZCZEGÓLNE ELEMENTY?

Rozmieszczenie elementów w kuchni zależy od kilku czynników takich jak preferencje samego użytkownika oraz możliwości wynikające z układu pomieszczenia. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu wszystkie ze sprzętów powinny być oddalone od siebie o określoną odległość. Przyjmuje się, że wynosi ona:

  • 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem
  • 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką
  • 120- 210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką

W procesie planowania pomieszczenia kuchennego warto pamiętać, iż istotną rolę odgrywa również wcześniej wspomniany układ pomieszczenia przeznaczonego do zamontowania zabudowy kuchennej. Wiąże się to z możliwością odbiegnięcia od przyjętych schematów, przy jednoczesnym zachowaniu omówionych wcześniej zasad.

O CZYM RÓWNIEŻ WARTO PAMIĘTAĆ

Wykorzystanie w kuchni wyspy umożliwia podejście do urządzeń z kilku stron. Pozwala to tym samym na nieco inne rozmieszczenie elementów w kuchni.

Nie zapominajmy, że obecnie coraz częściej korzystamy z gotowych potraw, jedynie je podgrzewając. Oznacza to, że ogranicza to kolejność ponieważ droga do garnka nie wymaga już wykorzystania zlewozmywaka.